روش های دم کردن زعفران

روش های دم کردن زعفران


دراین مطلب سعی داریم بگوییم چگونه زعفران را دم کنیم و سپس بهترین روش دم کردن زعفران به منظور استفاده بهینه از این طلای سرخ ایرانی را برای شما بیان کنیم.

 

امیدواریم پس از مطالعه این متن بتوانید روشهای مختلف دم کردن زعفران با آب جوش و یخ را به خاطر سپرده و در مواقع لزوم از آن بهره کافی ببرید.
رایج ترین روش برای مصرف زعفران در ایران ،دم کردن سرگل زعفران است.قیمت زعفران سرگل نسبت به سایر انواع زعفران بسیار کمتر و مناسب تر است و برای استفاده خانگی پیشنهاد می گردد.

 

روش اصلی و قدیمی دم کردن زعفران با آب جوش

زعفران دم کرده با آب جوش
مرسوم ترین شیوه برای مصرف زعفران در ایران ،دم کردن سرگل زعفران است.
1. کلاله گل های زعفران را در هاون بگذارید. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که سابیدن زعفران با هاون های فلزی و یا سابیدن باسرعت ،سبب سوختن زعفران میشود و زعفران خاصیت و میزان رنگدهی خود را به مراتب از دست میدهد
2. زعفران را تا زمانی که کاملا خرد شود، بکوبیددر بیشتر مناطق ایران و همچنین مناطق مرطوب با کمی شکر یا یک حبه قند ،زعفران را میسابند که تاثیر به سزایی در نسوختن زعفران و شیرین شدن زعفران میشود.
3. روی زعفران کوبیده و کاملا پودر شده آب جوش بریزید. میزان آب و مقدار زعفران برای دم کردن بصورت دلخواه می باشد.ولی بهتر آن است که مقدار آب آن کمتر از یک سوم لیوان باشد و زعفران آن درحدود یک قاشق سوپخوری و یا بیشتر باشد.
4. .آن را با یک درب پوشانده و اجازه دهید 30 دقیقه بماند و آن را مخلوط کنید ( برخی از خانم ها بعد از قرار دادن درپوش ظرف محتوی زعفران را روی حرارت غیرمستقیم مثل بالای سماور به طوریکه روی درب قوری قرار بگیرد می گذارند تا حرارت جزئی موجب شود زعفران بهتر دم بکشد.)
اکنون میتوانید این مواد را در ترکیب غذای خود استفاده کنید.

 

دم کردن زعفران با یخ!

زعفران دم کرده با یخ

تا پیش از این همیشه تصور می کردیم که زعفران را باید با آب جوش و داغ دم کنیم تا بیشترین رنگ دهی را داشته باشد اما طلای سرخ روش دم کردن دیگری نیز دارد آن هم روشی کاملا متفاوت یعنی با یخ که بهترین روش آن را در این بخش خواهیم گفت.
مراحل اولیه درست مثل دم کردن زعفران با آب جوش است یعنی باید ابتدا زعفران را خوب کوبیده و پودر کنید
حالا به جای استفاده از آب داغ به چند قالب یخ نیاز دارید ، تکه های کوچک یخ را در ظرفی که پودر زعفران را ریخته اید (ظرف باید شیشه ای باشد ) بریزید.
در این مرحله دیگر کار شما تمام است حالا اجازه دهید یخ ها در دمای محیط ذوب شوند ؛ درست همان روندی که باعث رنگ دهی بهتر و کامل زعفران می شود.
جالب است بدانید که تجربه افرادی که از این روش برای دم کردن زعفران استفاده کرده اند ثابت کرده است که روش دم کردن زعفران با یخ موجب هم خوشبو تر و هم خوشرنگ تر شدن دم کرده زعفران دم شده با روش سنتی آب جوش است. هرچند که ما روش سنتی و همانا دم کردن زعفران با آب جوش را پیشنهاد میکنیم،زیرا در تمام مراحل داروسازی از زعفران ،برای عصاره گیری زعفران،آنرا گرم و دم میکنند و نه اینکه آنرا سرد و فریز بکنند.
علاوه بر این می توانید این محلول را دریک ظرف دربسته مناسب و بهداشتی در فریزر نگهداری کنید و اطمینان داشته باشید که رنگ آن تغییر نخواهد کرد.

زعفران آقاگل

 مثقال چیست؟ و چگونه بدانیم یک مثقال زعفران چند گرم یا کیلوگرم است؟

همه چیز درباره زعفران

کشت گلخانه ای زعفران

آموزش شناخت زعفران اصلی

ماسک های زعفران برای انواع پوست

Ticket

Instagramavijheh__sepahan

Live Chat

Telegramt.me/avijheh

Call us

SMS(+98) 9130836519 

Contact Information

icons8 map marker 50Unit 201, 2nd Floor, Naghsh Jahan Commercial Complex, Sepah St, Isfahan, Iran 

icons8 telephone 50 Phone : (+98) 31-32245450-2

icons8 fax 26Fax : (+98) 31-32244898

icons8 email open 50

Our Location

viewers' statistics

TodayToday34
YesterdayYesterday110
This WeekThis Week663
This MonthThis Month3195
Total VisitTotal Visit104620

Please publish modules in offcanvas position.