سبد خرید شما خالی می باشد

تبدیل وزنی زعفران

مثقال چیست؟


مثقال یکی از واحد های اندازه گیری جرم است که بیشتر برای اندازه گیری جرم اجسام گران قیمت استفاده می شود.

 

طلا و زعفران از جمله مواردی هستند که جرم آن ها توسط واحد مثقال سنجیده می شود. مثقال یکی از واحدهای اندازه گیری هست که در کشور های اسلامی استفاده میشود.


انواع مثقال!


برای اینکه بدانیم یک مثقال چند گرم است ، ابتدا باید انواع این یکای جرم را بشناسیم، مثقال انواع مختلفی دارد که از مهمترین انواع آن می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:


• مثقال شرعی.
• مثقال صیرفی.
• مثقال معمولی.


که هر کدام از این مثقال ها جرم متفاوتی دارند. علم فقه اسلامی به ما می گوید که هر مثقال شرعی به اندازه وزن ۱۸ نخود است که این مثقال به گرم می شود۳٫۴۵۸٫ .هر مثقال صیرفی برابر میشود با چهار سوم مثقال شرعی یعنی ۲۴ نخود. که این مثقال به گرم میشود ۴٫۶۰۸ گرم. اما از مثقال معمولی که بیشتر در فروش زعفران استفاده میشود معادل یک شانزدهم سیر(یک واحد اندازه گیری قدیمی) که میشود ۴٫۶۸۷۵ گرم در نظر می گیرند. البته برخی هم مثقال معمولی را معادل ۴٫۵ و یا ۵ گرم هم در نظر می گیرند.این کار برای اندازه گیری جرم کالاهای ارزان قیمت به کار میرود. البته مواردی هم دیده شده که هر مثقال معمولی را برابر ۴٫۲۵ گرم هم در نظر گرفتند!!
مثقال را بر اساس وزن گندم و جو هم محاسبه می کنند. از آنجایی که هر جو ،چهار سوم گندم است ، هر مثقال صیرفی را برابر ۷۲ جو و مثقال شرعی را برابر ۷۲ گندم میشود در نظر گرفت.
بالاخره هر مثقال چند گرم است ؟
با توجه به اینکه از مثقال بیشتر برای اندازه گیری زعفران و طلا استفاده میشود شما می توانید جرم آن را از نوع صیرفی یعنی معادل ۴٫۶۰۸ در نظر بگیرید.

هر یک مثقال زعفران چند گرم است؟

مثقال زعفران

خرید و فروش زعفران در ایران معمولا بر اساس واحد “مثقال” انجام می شود. در حالیکه کشاورز بر اساس گرم و کیلوگرم کار می کند. 

یعنی اگر به کشاورز بگوییم که یک مثقال زعفران چقدر می شود، احتمالا از شما بپرسد که “یک مثقال زعفران چند گرم است“. در این قسمت ما درباره سوالات متداول مربوط به زعفران (مثل هر یک مثقال زعفران چند گرم است؟ هر یک گرم زعفران چند قاشق است؟ هر یک کیلو زعفران چند مثقال است؟) صحبت می کنیم.

.
هر کیلو گل زعفران چند مثقال زعفران می دهد؟

بر حسب تجارب یادداشت شده از طریق کارشناسان ایرانی تعداد ۲۱۷۳ گل زعفران تازه معادل یک کیلو گرم وزن دارد. از ۱۰۵٫۴ کیلوگرم گل زعفران تازه چیزی معادل یک کیلوگرم زعفران نوع سرگل خشک بدست می آید که حاوی ۲۳۰۰۰۰ عدد گل می باشد. از ۷۸٫۵ کیلوگرم گل زعفران تازه، چیزی معادل یک کیلوگرم زعفران دخترپیچ یا دسته حاصل می شود، که تعداد گل های آن به ۱۷۰۰۰۰ عدد می رسد. از ۱۰۱٫۸ کیلوگرم گل زعفران تازه، چیزی معادل یک کیلوگرم زعفران با طول خامه و کلاله به میزان کمتر از ۵ میلیمتر بدست می آید که شامل ۲۲۱۰۰۰ گل می باشد.
هر کیلوگرم برداشت زعفران حدود ۲۷۰۰ – ۲۰۰۰ عدد گل دارد هر کیلوگرم بین ۳٫۷ – ۲٫۷ مثقال (۱۶٫۳۷ – ۱۲٫۵۵ گرم) یا بطور متوسط سه مثقال زعفران می دهد.
گفتنی است که نسبت تقریبی وزن گل به زعفران تر و خشک مثل ۷۰ به ۷ و به ۱ می باشد ضمناً بطور متوسط از هر ۱۶۷ گل (۱۶۷ خامه + ۵۰۱ کلاله) یک گرم زعفران خشک به دست میاید.
نسبت وزن کلاله ها به زعفران مثل ۶ به ۱۰ است یعنی کمی بیشتر از نصف زعفران که البته این نسبت از یک محل به محل دیگر فرق می کند و وضع آب و هوا و جنس زمین و مقدار کود و وضع چیدن گل در کیل زعفران اثر گذار می باشد.
در پژوهشی عنوان شده است که، از هر کیلو ۷۷ کیلو کلاله تازه، یک کیلو کلاله خشک بدست می آید و از هر کیلو گل تازه زعفران حدود ۴۵ گرم کلاله تازه (زعفران تَر) بدست می آیدکه پس از خشک شدن در حدود ۱۰ گرم زعفران خشک حاصل می شود از اینرو می توان به علت گرانی این دارو پی برد.
همچنین گزارش شده است که هر ۵۰ عدد از الیاف زعفران باید ۳۷۷ میلی گرم وزن داشته باشد. از هر ده هزار گل زعفران ۶۷۵ گرم محصول قابل عرضه به بازار تجارت بدست می آید.

هریک گرم زعفران چند مثقال است؟


گرم واحد کوچکتری از مثقال است، ۴.۶ گرم زعفران، برابر با یک مثقال است. پس هر یک گرم زعفران، تقریبا برابر با ۲۱ صدم یک مثقال زعفران می باشد.


هر یک مثقال زعفران چند قاشق است؟


واقعیت اینست که جواب یکسانی نمی توان به این سئوال داد. در اصل، جواب این سئوال به خیلی چیزها بستگی دارد. نوع قاشق و نوع زعفرانی که دارید، بسیار مهم است. اما یک مثقال زعفران تقریبا اندازه یک کف دست است و حداقل باید بین ۱.۵ تا ۲ قاشق غذا خوری باشد.

زعفران آقاگل

همه چیز درباره زعفران

روش های دم کردن زعفران

کشت گلخانه ای زعفران

آموزش شناخت زعفران اصلی

ماسک های زعفران برای انواع پوست

Ticket

اینستاگرامavijheh__sepahan

Live Chat

تلگرامt.me/avijheh

Call us

پیامک09130836519

اطلاعات تماس

 آدرس :  icons8 map marker 50اصفهان، خیابان سپه، کوچه تلفنخانه، مجتمع تجاری نقش جهان، طبقه 2، واحد 201

icons8 telephone 50  تلفن : 32244898-031

icons8 fax 26 فکس : 32244898-031

icons8 email open 50

پست الکترونیکی : info@avijheh.com

مکان ما

آمار بازدید

امروزامروز34
دیروزدیروز161
این هفتهاین هفته140
این ماهاین ماه659
بازدید کلبازدید کل85071

Please publish modules in offcanvas position.