سبد خرید شما خالی می باشد

کاشت زعفران گلخانه ای

همه چیز درباره روش کاشت زعفران در گلخانه


کشور های پیشرفته به دنبال این هستند تا با کشت زعفران به سود بالا دست پیدا کنند

زیرا کشت زعفران دارای ارزش افزوده بالا و سود بالایی در صادرات می باشد.
از جمله این کشور ها میتوان چین را نام برد که به شدت به دنبال کشت زعفران است .
استفاده از روش های صنعتی و سیستم های گلخانه ای و سیستم های آب کشت افزایش قابل توجهی داشته است.

مبتکر کشت گلخانه ای زعفران چه کسی بود ؟


ژائوجی ۲۸ ساله در سال ۲۰۰۴ زمانی که او هنوز در کالج تحصیل میکرد با مطلبی در رابطه با زعفران در روزنامه مواجه شد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه در سال ۲۰۰۵ اقدام به خریداری ۱۰ کیلوگرم پیاز زعفران کرد و شروع به آزمایش بر روی تکنیک های کاشت کرد. او در سال ۲۰۰۶ توانست به فن کشت زعفران بدون آب و خاک دست یابد . در سال ۲۰۰۷ ژائوجی از محل کار خود در شرکت استعفا داد و شروع به کشت گلخانه ای زعفران کرد.
طرح او با مخالف های فراوان از سمت مهندسین کشاورزی رو به رو شد و پس از موفقیت های ژائوجی مهندسین راغب بر تحقیق بیشتر بر روی این طرح شدند . در سال ۲۰۱۲ به دستور ریاست جمهوری وقت چین طرح کشت گلخانه ای زعفران ملی شد . کشت گلخانه ای زعفران اصلی ترین نوع کشت زعفران در چین می باشد. این طرح در کشور های دیگر نیز مورد استقبال قرار گرفته و به دنبال درخواست و تحقیقات در این مورد با همکاری مهندسین چینی موفق به کشت و برداشت شدند . کشور هایی از قبیل امارات - ترکیه-اسپانیا- شمال افعانستان و هندوستان وارد رقابت در این مورد شدند.

 

مزیت کاشت زعفران در گلخانه

– یکی از مزایای این نوع کشت این است که مصرف آب در آن فوق العاده کم است و نسبت به انواع روش های دیگر کشت، مصرف بسیار کمتری دارد. درکشت گلخانه آب مصرفی به‌صورت قطره ای بوده و مصرف آن به‌طور کامل کنترل‌شده و تحت نظر است.
– از مزایای دیگر آن است که خاکی که مورداستفاده قرار می گیرد به‌طور کامل زیر نظر شما انتخاب می شود و شما می توانید با انتخاب مرغوب ترین انواع خاک، بهترین و بیشترین مقدار ممکن برای برداشت، دست یابید.
– یکی دیگر از نکات مثبت این نوع کشت، سم‌پاشی راحت و کنترل‌شده آن است که جای هیچ‌گونه ریسکی باقی نمی ماند.
– نکته بعدی آن است که پیاز زعفران موردحمله جوندگان ( مخصوصاً موش ها) قرار نمی گیرد.
– همچنین در این روش نور و رطوبت کاملاً تحت اختیار و کنترل شما می باشد.
– لازم به یادآوری است که مواد مغذی از طریق رطوبت به ریشه پیاز زعفران می‌رسد و تماس مستقیمی با آب وجود ندارد.
– میزان محصول در کشت گلخانه ای چندین برابر است چون تراکم بیشتر است .( در هر ۱۰۰ متر مربع در پنج طبقه در کشت گلخانه ای ۶ تن پیاز می توان کشت کرد در صورتی که در ۱۰۰۰ متر مربع زمین در کشت سنتی ۶۰۰ کیلو)
– حذف کارگر ( هزینه کارگری در کشت سنتی زیاد است )
– در کشت سنتی بارندگی محصول را از بین می برد ولی در روش گلخانه ای نگران مسائل طبیعی نیستیم .
– در کشت گلخانهای برای نگهدای پیاز زعفران جهت استفاده سالهای اتی به زمین کمتری نیاز داریم برای ۶ تن پیاز ۴۰۰۰متر زمین ولی در کشت سنتی برای ۶ تن ۱۰۰۰۰ متر زمین
طبق بررسی هایی که توسط تکنسین های متخصص آزمایشگاه صورت‌گرفته است، عیار زعفران کشت شده در گلخانه حداقل ۲۶۵ می باشد، در صورتی که زعفران با عیار تولیدی ۳۲۰ هم در این محیط به چشم میخورد. در صورتی که در مزارع کشت فضای باز عیار زعفران تولیدی متوسط ۲۲۰ می باشد. عیار زعفران یکی از مهمترین فاکتور ها برای خرید زعفران است.


معایب کشت گلخانه‌ای زعفران 

در رابطه با معایب کشت زعفران می توان گفت که با توجه به اینکه کشور چین ازجمله کشور هایی است که در تولید زعفران سرمایه‌گذاری کرده، ازآنجایی‌که در چین هزینه نیروی کار ارزان‌تر و هزینه‌های تولید نسبت به ایران پایین‌تر است , این زعفران را تولید و به بازار عرضه می‌کند , البته هنوز رقیب جدی برای ایران به‌حساب نمی آید و کشور ما به درزمینهٔ کشت زعفران هنوز هم حرف اول را می‌زند و حدود ۹۰ درصد زعفران جهان از ایران صادر می شود ، ولی ازآنجایی‌که  در کشورمان طی سال‌های آتی هرچند زمین‌های زیر کشت زعفران از ۱۵۲ تن در سال به ۲۸۰ تن رسیده است ولی راندمان تولید زعفران که ۳٫۲ کیلوگرم در هکتار بوده، تغییری نکرده است و این موجب نگرانی است , باید حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که ممکن است در آینده زعفران چینی باقیمت بسیار ارزان‌تر وارد بازار شود و کسب‌وکار این کشت باارزش را با مشکل مواجه کند.

مقدمات کشت گلخانه‌ای زعفران

اولین گام انتخاب روش کشت گلخانه ای زعفران است . برای کشت زعفران، چندین راه متنوع پیش روی شماست که شما می توانید با در نظر گرفتن موقعیت و شرایط خود به انتخاب یکی از آن‌ها بپردازید:


کشت آیروپونیک یا هواکشت

کاشت گلخانه ای زعفران
یک از روش های کشت زعفران، کشت آیروپونیک یا هواکشت است. در این روش زمین کشاورزی و خاک برای پرورش محصول نیاز ندارید. در این روش ریشه گیاهان در هوا معلق هستند و مواد مغذی به‌طور متداوم به آن از طریق اسپری کردن آب و مواد معدنی می رسد.
این روش همچنین گزینه مناسبی برای پرورش گیاهانی ازجمله انواع سبزیجات است و در آن نیازی به تهیه گلدان های ویژه و همچنین تعویض آن‌ها نیست. در این روش تمام مراحل رساندن مواد غذایی به گیاه، تنها از طریق رطوبت محیط تهیه می شود و نباید هیچ‌گونه تماس مستقیم با آب داشته باشد.
اگر بین گیاه و آب رابطه مستقیم برقرار شود، ممکن است باعث بروز مشکلاتی ازجمله پوسیدگی پیاز و همچنین باعث انتقال بیماری شود.


پرورش زعفران گلخانه‌ای به روش هیدروپونیکی

آب کاشت گلخانه ای زعفران

روش بعدی کشت، روش کشت هیدروپونیکی یا آب‌کشت است. واژه هیدروپونیک به معنی کار با آب است.
این روش ازلحاظ هزینه اولیه مشابه سایر روش های بسترسازی است اما راندمان کشت و تولید محصول را تا حدود ۳۰ درصد افزایش می دهد و همچنین با توجه به ثابت بودن هزینه-هایی که برای سرمایش و گرمایش مصرف می شوند، مقدار سود خالص بیشتر می‌شود.
در این روش ریشه گیاه باید یا در هوای فوق العاده مرطوب، یا در آب و یا در بعضی مواد جامد (غیر از خاک) که رطوبت را به مقدار بالا در خود ذخیره می کنند، نگهداری شوند. در روش هیدروپونیک، آب موجود در اطراف ریشه، مواد مغذی و اکسیژن را به گیاه می‌رساند.


آشنایی و آموزش روش کشت زعفران در گلخانه


اولین اقدام برای شروع به کار آماده سازی گلخانه می باشد ساختار گلخانه باید به گونه ای باشد که از نفوذ زیاد نور به داخل گلخانه جلوگیری کند. ساختار گلخانه زعفران با گلخانه های پلاستیکی متفاوت است هر چند می شود از گلخانه پلاستیکی هم استفاده کرد ولی باید از نفوذ زیاد نور آفتاب جلوگیری کرد برای مثال می شود از داخل رنگ کاری کرد زیرا پیاز زعفران نیاز به تاریکی دارد.
مکان گلخانه باید دارای چند پنجره برای تهیه نور طبیعی محیط گلخانه باشد. پنجره ها باید به صورتی باشند که داخل نور کافی داشته باشد. می توان از سالن های بلا استفاده مانند مرغداری ها یا دامداری ها گلخانه های سیفی جات پرورش قارچ یا حتی برای سطوح کوچک مانند زیر زمین منزل یا پارکینگ استفاده کرد. بعد از تهیه گلخانه نوبت آماده سازی محیط داخل آن می رسد اولین مورد تهیه قفسه و طبق می باشد.


تهیه قفسه:

قفسه ها باید متناسب با محیطی که در نظر گرفته اید اجرا شود پیشنهاد ها برای اجرای قفسه را می توانید در جدول ملاحظه بفرمایید.

کاشت زعفران

قفسه ها را می توان با چوب یا فلز ساخت مهم این است که قفسه ای وجود داشته باشد. تا بشود طبق ها را بر روی آن قرار داد.


تهیه طبق :

طبق ها حتما باید از جنس چوب باشد دلیل آن رطوبتی است که چوب در خود نگه می دارند. ابعاد طبق ها را می توان (۱۸۱) مترمربع تهیه کرد بهتر است برای سهولت در جابجایی ابعاد( ۱۸۷۰ متر مربع) استفاده شود.
چوب های کف طبق ها باید با فاصله ی ( ۰ / ۵) سانتی متری از هم قرار بگیرند تا هوا و رطوبت در زیر پیازها در گردش باشند. در مورد تهیه طبق ها می توانید به دلخواه عمل کنید و ضرورتی در اجرای دقیق این ابعاد نیست.


تأسیسات:

گلخانه بسته به مکان راه اندازی آن در نقاط مختلف کشور متفاوت است. این امر را بهتر است به افراد مجرب که در طراحی و اجرای تأسیسات گلخانه تخصص دارند بسپارید. تجهیزاتی از قبیل سیستم سرمایشی و گرمایشی و رطوبت ساز نیاز است که بسته به موقعیت جغرافیایی مورد استفاده قرار می گیرد به طور مثال در یک شهر کویری که از اقلیم تابستان و زمستان خشک برخوردار می باشد از سیستم رطوبت ساز و سرمایشی (کولر آبی) باید استفاده گردد و نیازی به سیستم گرمایشی ندارد. ( در ادامه، مقدار رطوبت، دما و نور می پردازیم)
تمامی این اقدامات باید حداقل تا قبل از خردادماه به پایان برسند بعد از آماده سازی گلخانه باید تمامی محیط داخلی، قفسه ها و طبق ها را ضد عفونی کرد محلول ضد عفونی را از سم فروشی ها تهیه کنید.
پیاز زعفران اصلی ترین و مهم ترین مرحله که همه چیز به آن بستگی دارد و استارت کار در این زمان که خرداد ماه می باشد زده می شود. برای تهیه پیاز زعفران باید در خردادماه اقدام شود. پیاز زعفران در خردادماه به خواب حقیقی می رود و بهترین زمان برای جابجایی و حمل و نقل پیاز است .
یک اشتباه رایج که در تمام مناطقی که زعفران را به روش سنتی کشت می شود می توان دید که جدا سازی پیاز و حمل و نقل آن در تیر ماه به بعد است پیاز زعفران در تیر ماه وارد مرحله خواب ظاهری می شود یعنی پیاز در ظاهر در خواب به سر می برد ولی در حال طی کردن دوران کامل گل انگیزی می باشد که به آن دوران بارداری هم گفته می شود شوک های وارد شده در این دوران باعث می شود پیاز در زمان گلدهی یا گل ندهد یا بازدهی خوبی نداشته باشد .
برای تهیه پیاز باید به چندین نکته توجه کرد.
پیاز زعفران باید عاری از هر گونه آفات و بیماری باشد. آفاتی که در پیاز زعفران بسیار شیوع دارد قارچ و کنه می باشد.

زعفران آقاگل بهترین کیفیت و قیمت را به شما هدیه می دهد.

 مثقال چیست؟ و چگونه بدانیم یک مثقال زعفران چند گرم یا کیلوگرم است؟

همه چیز درباره زعفران

روش های دم کردن زعفران

آموزش شناخت زعفران اصلی

ماسک های زعفران برای انواع پوست

Ticket

اینستاگرامavijheh__sepahan

Live Chat

تلگرامt.me/avijheh

Call us

پیامک09130836519

اطلاعات تماس

 آدرس :  icons8 map marker 50اصفهان، خیابان سپه، کوچه تلفنخانه، مجتمع تجاری نقش جهان، طبقه 2، واحد 201

icons8 telephone 50  تلفن : 32244898-031

icons8 fax 26 فکس : 32244898-031

icons8 email open 50

پست الکترونیکی : info@avijheh.com

مکان ما

آمار بازدید

امروزامروز31
دیروزدیروز110
این هفتهاین هفته660
این ماهاین ماه3192
بازدید کلبازدید کل104617

Please publish modules in offcanvas position.